Nadpotliwość- jak zapobiegać

Nadmierna potliwość jest tematem wstydliwym i bardzo często ukrywanym. Z wywiadu lekarskiego dotyczącego metod walki z problemem istnieją mnogie rozwiązania: częste prysznice, obecność w samochodzie kilku dodatkowych koszul, noszenie specjalnych podkoszulków, najróżniejsze antyperspiranty. Pocenie się jest szczególnie uciążliwe dla tych, którzy z racji wykonywanych profesji zmuszeni są do uczestniczenia w oficjalnych spotkaniach i muszą często prezentować się publicznie.

W przypadku problemu nadpotliwości bardzo ważne jest by zwrócić się o pomoc lekarską. Nadpotliość jako objaw wymaga szerszego spojrzenia na całokształt pacjenta, często wymaga dodatkowych badań w kierunku zaburzeń endokrynologicznych, metabolicznych, psychosomatycznych.

Nie można bagatelizować problemu, który znacznie obniża jakość naszego życia. Jedną ze skuteczniejszych i coraz bardziej popularnych metod walki z nadmierną potliwością jest leczenie toksyną botuinową.

Jak działa Botoks na leczenie nadpotliwości?

Lekarz podczas zabiegu wprowadza śródskórnie Botox w okolice objętą problemem – najczęściej są to pachy, dłonie, stopy. Powoduje to zahamowanie przekaźnictwa nerwowego, które wpływa na gruczoły potowe, czego efektem jest zahamowanie wydzielania potu. Efekt utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W czasie działania preparatu gruczoły potowe są zablokowane, przez co nie pocimy się.

Leczenie nadpotliwości jest bezpieczne i nie pozostawia śladów. W miejscu nakłuć zdarza się zaczerwienie, które ustępuje po około godzinie.

Efekt uzyskuje się w ciągu trzech do dziesięciu dni po zabiegu, a utrzymuje się od sześciu do ośmiu miesięcy. Zabieg dobrze jest powtarzać gdyż czas działania jak również odstępy między kolejnymi zabiegami wydłużają się.

Niestety toksyna botulinowa nie może być użyta w każdym przypadku.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z użyciem Botoksu są: ciąża, stosowanie antybiotyków, stany grypowe, zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona), zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.: aspiryna).

Jeżeli próbowałeś rożnych metod w walce z nadpotliwością to Botox z całą pewnością należy do najskuteczniejszych.

Jeśli jednak cierpimy na ciężki przypadek hiperhydrozy, który nie pozwala nam na normalne funkcjonowanie, możemy zdecydować się na zabieg chirurgiczny usunięcia gruczołów potowych. Zabieg ten zalecany jest jedynie w wyjątkowych przypadkach.

Zapraszamy do konsultacji,
lek Magdalena Gruisecka-Stańczyk