Cellulit – czym jest i jak z nim walczyć?

Czym jest cellulit? 

Cellulit to zmiany w obrębie skóry właściwej i tkanki podskórnej będące wynikiem nierównomiernego rozrastania się adipocytów, czyli komórek tłuszczowych.

Jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu są zaburzenia hormonalne. Przede wszystkim podwyższona ilość estrogenów, która powoduje zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Z drugiej strony progesteron (hormon żeński), który powoduje spowolniony przepływ krwi w żyłach, również może prowadzić do zmian w obrębie tkanki łącznej. Jego wpływ powoduje, że włókna kolagenowe w naturalny sposób tracą sprężystość i elastyczność, co powoduje nie tylko cellulit, ale także obniża elastyczność skóry.

Rodzaje cellulitu

 • Cellulit wodny (obrzękowy). Cellulit wodny ma zwykle nieco łagodniejszy przebieg i jest mniej widoczny, nie mniej jednak również powoduje pewien dyskomfort. Jest on efektem różnych zaburzeń hormonalnych, oraz zaburzeń związanych z krążeniem limfy i krwi. Zaburzenia hormonalne powodują, że woda i tłuszcz, odkładający się w organizmie nie zostaje z niego usunięty.
 • Cellulit tłuszczowy (lipidowy). Ten rodzaj cellulitu towarzyszy zwykle nadwadze i dotyka kobiety stosujące kurację odchudzającą, którym towarzyszy efekt jojo. Najważniejszą przyczyną jego powstawania jest odkładanie się w tkankach o skórze kwasów tłuszczowych, z których tworzą się trójglicerydy. Organizm ma problem z ich wydaleniem i pojawiają się grudki i bruzdy. Cechą charakterystyczna jest ból powstający przy ściskaniu skóry. Ten typ cellulitu jest bardzo trudny do leczenia.
 • Cellulit cyrkulacyjny. Powstaje w skutek zmian włókien kolagenowych otaczających tkankę tłuszczową. Tworzy się zwykle bardzo długo, skóra jest przy dotyku dość twarda i boli przy uszczypnięciu. Tak powstały cellulit cyrkulacyjny jest także bardzo trudny do usunięcia.

Sposobów na cellulit jest wiele ale lepiej zapobiegać niż leczyć!!!

Oto kilka żelaznych zasad o których warto pamiętać aby zachować zdrowy wygląd skóry jak najdłużej.

Po pierwsze, trzeba dużo pić wody i płynów bezcukrowych ( np. herbat owocowych, zielonych, ziołowych).
Po drugie, jeść warzywa, liście, kiełki, owoce, chude mięso i nabiał, chude i tłuste ryby, zboża (pełne ziarno).
Po trzecie, należy jeść regularnie, raczej małe porcje 5-6 razy dziennie.
I po czwarte warto się ruszać, bo siedzenie cały dzień sprzyja pomarańczowej skórce.

A CZEGO UNIKAĆ ???

Najgorzej działają produkty wysoko przetworzone: słodycze, słone przekąski, fast foody, słodkie napoje ; generalnie źródła cukrów prostych i dwucukrów, a także duże ilości tłuszczu szczególnie izomerów trans, będących chyba najgorszym rodzajem tłuszczu dla naszej figury, zdrowia i wyglądu.

Na drugim miejscu są źródła tłuszczu zwierzęcego (tłuste mięso i
przetwory) białe pieczywo i produkty z oczyszczonej mąki.

Szkodliwy wpływ ma też nadmiar owoców, soków – energia z nich pochodząca łatwo kumuluje się w postaci tkanki tłuszczowej.

Wielkim przyjacielem cellulitu jest sól i nadmiar produktów mocno solonych (wędliny, sery, przekąski), a także używki – alkohol, papierosy, które zatrzymują wodę w organizmie, powoduje obrzęki i są odpowiedzialne za nieprawidłowy metabolizm tkanki tłuszczowej.

W walce z cellulitem mogą pomóc również zabiegi gabinetowe oraz właściwa i regularna pielęgnacja domowa.

Dla Pań z problemem zatrzymania wody, czyli tzw. cellulitu wodnego najlepsze będą zabiegi takie jak :

 • ENDERMOLOGIA – intensywny masaż podciśnieniowy, który poprawia krążenie krwi i limfy, przez co drenuje nadmiar płynów i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej,
 • KARBOKSYTERAPIA – bezpieczna alternatywa dla liposukcji polegająca na śródskórnym lub podskórnym wprowadzaniu dwutlenku węgla, który rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi i poprawiając mikrokrążenie.

Z cellulitem tłuszczowym świetnie poradzi sobie:

 • MAXIMUS – zabieg z użyciem fali radiowej i elektrostymulacji intensywnie rozgrzewający tkankę tłuszczową, jak również *
 • MEZOTERAPIA IGŁOWA, która polega na wstrzykiwaniu niewielkich dawek dwóch rodzajów substancji leczniczych bezpośrednio w skórę.

PIELĘGNACJA DOMOWA

Choć efekty nie będą widoczne tak szybko, jak po zabiegach wyszczuplających u kosmetyczki, jednakże domowa pielęgnacja ciała również poprawi jędrność skóry.

Domowe sposoby na odchudzanie, to:

 • ciepło-zimy prysznic – poprawia krążenie krwi.
 • szczotkowanie ciała – masowanie ciała ostrą szczotką pozwala pozbyć się zrogowaciałego naskórka, zapobiega zapaleniom okołomieszkowym, zwiększa jędrność skóry.
 • peeling do ciała – złuszczy martwy naskórek i ułatwi składnikom preparatów wyszczuplających wnikanie w głąb skóry.
 • balsam antycellulitowy + masaż – poprawi odżywienie i napięcie skóry.

Domowe zabiegi wyszczuplające są może mniej efektywne, ale na pewno tańsze. Z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków antycellulitowych i ujędrniających oraz z dołączeniem odpowiedniej diety i sportu mogą być jednak doskonałym sposobem walki z niechcianymi fałdkami tłuszczu.