Jak dbać o skórę zimą?

Najczęściej zadawane pytanie o tej porze roku w gabinecie kosmetycznym, dlatego też kilka słów na ten temat.

W okresie zimowym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację naszej skóry, gdyż narażona jest na niekorzystny wpływ czynników atmosferycznych (wiatr, mróz) i na wysuszające działanie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Kilka, jak nie kilkanaście razy w ciągu dnia poddawana jest dużym zmianom temperatury, co powoduje rozkurczanie i skurczanie się naczynek krwionośnych. Jeśli w tym okresie zaniedbamy skórę możemy doprowadzić do szorstkości, wysuszenia i podrażnienia skóry oraz pękania naczynek krwionośnych. Warto zatem poznać i zapamiętać kilka ważnych zasad pielęgnacji skóry zimą.

Pielęgnacja skóry zimą to nie tylko krem, podstawa to właściwe mycie.

Do oczyszczania skóry najlepiej stosować produkty bezalkoholowe, bez mydła, czyli bez działania wysuszającego. Wskazane są preparaty takie jak mleczka czy śmietanki kosmetyczne, a w przypadku cery tłustej poleca się stosowanie żeli do twarzy. Oczyszczanie należy wykonywać zawsze i rano i wieczorem, bez względu na to, czy wykonywałyśmy makijaż czy nie. Właściwie oczyszczona skóra może przyjąć i zaabsorbować więcej składników z aplikowanych na nią kremów czy masek, więc lepsze działanie preparatów, a co za tym idzie skuteczniejsza pielęgnacja.

Odpowiednio dobrany krem.

Mroźne powietrze bardzo wysusza naszą skórę i sprawia, że kosmetyki, których używaliśmy do tej pory mogą stać się dla nas niewystarczające. Kolejnym więc ważnym elementem zimowej pielęgnacji jest dostosowanie odpowiedniego kremu. Brak równowagi w warstwie hydrolipidowej skóry powoduje, że nasza cera starzeje się o wiele szybciej i staje się bardziej podatna na infekcje, trądzik, łuszczenie, pękanie oraz alergie skórne. Zimą potrzebujemy kosmetyków o bogatych formułach, które gwarantują długotrwałe i głębokie nawilżenie oraz produktów natłuszczających. Obowiązkowo stosujmy kremy na noc i na dzień. Nigdy nie nakładamy kremu tuż przed wyjściem a tym bardziej nawilżającego, gdyż składniki nawilżające pod wpływem mrozu mogą jedynie zaszkodzić skórze i spowodować podrażnienia i zaczerwienienia. Krem należy zaaplikować na skórę twarzy około 20 minut przed wyjściem czy nałożeniem makijażu.

Konsystencję kosmetyku dobieramy do rodzaju skóry:

  • dla suchej najlepszy będzie gęsty krem,
  • dla tłustej i mieszanej – emulsja lub lekki krem.

Zwróćmy uwagę, aby w kremie znajdowały się następujące substancje:

  • pomagające zatrzymać wodę w skórze (ceramidy, kwasy tłuszczowe, glicerynę, kwas hialuronowy),
  • łagodzące podrażnienia (alantoinę, aloes, wyciągi z rumianku i owsa),
  • antyoksydanty (np.witaminę E, olej arganowy, koenzym Q10, wyciąg z zielonej herbaty).

Pamiętajmy też o kosmetykach do stosowania na noc, bo skóra potrzebuje nie tylko nawilżenia ale i odżywienia i regeneracji. Jeśli jesteś osobą dojrzałą zastosuj na skórę twarzy i dekoltu ampułki regenerujące. Mają one silniejsze działanie niż krem, skóra lepiej absorbuje składniki zawarte w ampułkach, a zastosowane na noc wspomagają naturalny proces odnowy skóry nocą. Nie zapominajmy o delikatnej skórze wokół oczu. Jest ona o wiele cieńsza, prawie całkowicie pozbawiona podściółki tłuszczowej, znajdujące się tu naczynia krwionośne są cienkie i często dochodzi do zaburzenia krążenia. Rano należy stosować lekki krem półtłusty, który ochroni cienką i wrażliwą skórę wokół oczu przed mrozem i wiatrem. Kompleksowa pielęgnacja skóry to również stosowanie masek kosmetycznych w zależności od potrzeb, nawilżających lub odżywczych. Preparat odżywczy pomoże skórze zregenerować się, odbuduje jej naturalny płaszcz lipidowy, co również poprawi jej nawilżenie i zatrzyma wilgoć w środku.

O czym jeszcze warto wiedzieć …?

Unikajmy długich kąpieli i gorących pryszniców. Do mycia ciała i twarzy warto zastosować żele z lipidami, które będą chronić naszą skórę przed utratą wilgoci. Po kąpieli użyjmy balsamu natłuszczającego, a przed wyjściem z domu nasmarujmy twarz i dłonie bogatym kremem zabezpieczając w ten sposób warstwę hydrolipidową skóry. Zarówno po prysznicu jak i nałożeniu kremu na twarz odczekajmy około 20 min. pozwalając w ten sposób odparować wodzie.
Warto pomyśleć również o wzbogaceniu naszej diety o kwasy Omega, których bogatym źródłem jest oliwa z oliwek i olej lniany oraz ryby. Tłuszcze wspomogą wiązanie wody w skórze i sprawią, że nasz organizm będzie lepiej absorbował wiele cennych witamin.