Jak się pozbyć cellulitu?

Z problemem cellulitu boryka się, aż około 90% kobiet. Jednak z biegiem czasu wiemy o nim coraz więcej i co lepsze wiemy jak sobie z nim radzić. Cellulit to złożony defekt, na który składa się nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, przerost  komórek tłuszczowych (adipocytów) i przewaga syntezy kwasów tłuszczowych w stosunku do ich rozkładu (lipolizy). Woda zatrzymywana w komórkach tłuszczowych uciska naczynia krwionośne i limfatyczne. Zaburzenie to sprawia, że tkanka podskórna jest niedożywiona i zanieczyszczona niepotrzebnymi produktami przemiany materii. W skutek tego pojawiają się w niej zmiany obrzękowo-włókniste.

Główne czynniki wpływające na powstawanie cellulitu: zaburzenia hormonalne, zaburzenia mikrokrążenia , zaburzenia funkcji układu limfatycznego,  złe nawyki żywieniowe, ciąża, menopauza, leki antykoncepcyjne, choroby metaboliczne.

Najlepsze efekty w walce z cellulitem przynosi terapia łączona – czyli odpowiednia dieta, masaże, zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków.

Dlatego przedstawiamy po krótce metody walki z tym defektem:

  1. Masaż – podstawowy zabieg w walce z cellulitem. Poprawia krążenie krwionośne i limfatyczne, rozbija również złogi tłuszczowe, stymuluje metabolizm i reguluje gospodarkę wodną.
  2. Zawijanie ciała –po przez nałożenie na ciało preparatu ujędrniającego a następnie zawinięcie specjalną folią, daje efekt ucisku na tkanki co ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
  3. Karboksyterapia – wprowadzony pod skórę przy pomocy igły medyczny dwutlenek węgla prowadzi do rozbicia komórek tłuszczowych w miejscu iniekcji, zmniejszając objętość tkanki tłuszczowej.
  4. Endermologia – jest to zabieg w formie masażu lecz jest wykonywany maszyną. Stosuje się w niej dwie rolki elektroniczne które działają w połączeniu z podciśnieniem. Masaż ten usuwa nadmiar płynów z tkanek oraz stymuluje układ limfatyczny i żylny. Dzięki czemu pozbywamy się zbędnego tłuszczu i cellulitu.
  5. Zabieg falą radiową, np. Maximus –w trakcie zabiegu stosowanych jest kilka technologii, które doprowadzają do szoku termicznego komórek tłuszczowych, co prowadzi do skutecznej redukcji cellulitu.
  6. Kosmetyki antycellulitowe – skuteczne preparaty w walce z tym defektem powinny zawierać substancje aktywne takie jak; Metyloksantyny (kofeina, ksantyna, teofilina i aminoteofilina), L-karnityna, koenzym A, algi zielone i brunatne, nostrzyk żółty, bez czarny, arnika górska, miłorząb japoński.
  7. Dieta – wyeliminować potrawy tłuste oraz pikantne, gdyż sprzyjają gromadzeniu się wody w organizmie. Unikać słodyczy i fast-foodów, zawarte w nich szkodliwe składniki odkładają się w komórkach tłuszczowych. Jeść dużo owoców i warzyw, ponieważ zawierają łatwo przyswajalne witaminy i mikroelementy. Zmniejszyć spożywanie soli, która powoduje obrzęki. Pamiętać również o bogatych źródłach potasu (ziemniaki, sałatę, pomidory), które działają przeciwobrzękowo.

Podsumowując skuteczna walka z cellulitem to systematyka we wszystkich wyżej wymienionych działaniach.