Jak się pozbyć przebarwień na skórze?

Kiedy lato i wakacje dobiegają końca, bardzo często okazuje się, że oprócz wspaniałych wspomnień, tysięcy zdjęć i nowych znajomości, pozostają z nami również inne pamiątki. Piękna opalenizna po pewnym czasie schodzi, a na twarzy uwidaczniają się nieestetyczne przebarwienia. Jeśli chcemy się ich pozbyć, musimy skorzystać z pomocy specjalisty.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to zmiany pigmentacyjne – złogi melaniny ciemnego barwnika naszej skóry. Przyczyną powstawania przebarwień mogą być między innymi zaburzenia hormonalne, predyspozycje genetyczne, niektóre choroby i leki oraz niekorzystne działanie na naszą skórę promieniowania UV.

Ponad połowa przebarwień powstających na naszej skórze to właśnie wynik działania promieni słonecznych, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna i ograniczenie czasu spędzanego „na słońcu”, zwłaszcza wtedy kiedy świeci ono najintensywniej. To właśnie przebarwienia „dodają” nam lat (niektórzy nawet twierdzą, że postarzają nas o wiele bardziej niż zmarszczki), a kiedy się pojawią, walka z nimi może być naprawdę trudna.

Jak się ich pozbyć przebarwień na skórze?

W zależności od indywidualnego przypadku celem zabiegu może być ujednolicenie kolorytu i rozjaśnienie skóry, zahamowanie tyrozynazy, czyli kluczowego enzymu biorącego udział w tworzeniu melaniny lub złuszczenie przebarwienia i usunięcie komórek z nagromadzoną melaniną. Do najczęściej polecanych zabiegów usuwania przebarwień należą:

PEELINGI CHEMICZNE

Najczęściej w leczeniu stosuje się peelingi chemiczne. Wybór substancji złuszczającej, stężenia kwasu i czasu aplikacji jest dobierany indywidualnie. Aby osiągnąć oczekiwany efekt, zazwyczaj trzeba wykonać cykl zabiegów w różnych odstępach czasowych. My na początek polecamy peeling z kwasem migdałowym. Nie działa on zbyt głęboko. Przez 2 do 5 dni po zabiegu skóra delikatnie się łuszczy. Pacjent może w tym czasie prowadzić normalny tryb życia. Co ważne zabieg można wykonywać także latem. Po wykonaniu serii zabiegów możemy się spodziewać usunięcia płytkich przebarwień. Na rynku jest dostępnych również szereg innych peelingów, które zawierają substancje o działaniu hamującym wytwarzanie melaniny, rozjaśniającym, czy złuszczającym. Dobieramy je indywidualnie. Możliwości jest wiele ale wszystkie wymagają najczęściej wielokrotnego powtarzania zabiegu z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasowego i właściwego wspomagania pielęgnacją domową.

COSMELAN

To zabieg depigmentacyjny. Polega na nałożeniu specjalnej maski. Pacjent zmywa ją sam w domu po kilku godzinach od zabiegu. Czas pozostawania maski na skórze zależy od nasilenia przebarwień i fototypu skóry pacjenta. Działanie zabiegu wspomaga stosowanie w domu kremu zaleconego przez lekarza. Maska i krem zawierają mieszaninę różnych substancji (kwas kojowy, fitowy, askorbinowy, arbutynę, retinol) blokujących proces tworzenia się melaniny. Efekty zabiegu są bardzo dobre, pojawiają się już po około 10 dniach. Dzięki tej technice można zlikwidować głębokie przebarwienia a dodatkowo odmłodzić skórę. Zabieg jest bardzo skuteczny, czasem wystarczy tylko 1 zabieg.

MEZOTERAPIA

Zabieg mezoterapii to metoda biorewitalizacji skóry poprzez śródskórne podawanie substancji biologicznie czynnych, takich jak m.in. witaminy, minerały, aminokwasy, kwas hialuronowy lub polidezoksyrybonukleotydy. Technika wykonania zabiegu mezoterapii polega na punktowym podaniu odpowiedniego koktajlu, najczęściej igłą, po uprzednim zastosowaniu kremu znieczulającego. W leczeniu przebarwień zastosowanie znajdują preparaty zawierające takie substancje jak: arbutyna, retinol, aminokwasy, dezoksyrybonukleotydy, witaminy, mikroelementy oraz peptydy biomimetyczne. Skład zastosowanych koktajli pozwala na ujednolicenie kolorytu, rozjaśnienie skóry, działanie antyoksydacyjne oraz nadanie skórze elastyczności i nawilżenia. Zabiegi takie zazwyczaj przeprowadza się w seriach, w odstępach 1-4 tygodniowych.

ZABIEGI LASEROWE

Dziś mamy bardzo duży wybór zabiegów laserowych, niestety nie ma jednego o którym można by było powiedzieć że jest najskuteczniejszy w walce z przebarwieniami. Wybór zależy od problemu z którym trafił do nas pacjent. Dzięki fototerapii bardzo skutecznie pozbywamy się przebarwień, aby tak się stało, czasem wystarczy nam tylko jeden zabieg, a czasem po upływie 2-3 tygodni należy wykonać kolejny. Wszystko jest sprawą bardzo indywidualną, dlatego niezmiernie ważne jest tu odpowiednie podejście do pacjenta, właściwa ocena przebarwień i uzyskanych po zabiegu efektów. Pamiętajcie jednak, że skóra po fototerapii jest bardzo wrażliwa, dlatego nie może być wystawiana na działanie promieni słonecznych. Koniecznie należy również stosować kosmetyki gwarantujące maksymalną ochronę przed promieniowaniem UV, aż do momentu całkowitego zagojenia się podrażnionej skóry.

Usuwanie przebarwień jest o wiele trudniejsze, jeżeli mamy do czynienia z przebarwieniami głębokimi, wtedy w pierwszej kolejności należy poznać przyczynę ich występowania. Bardzo często pojawiają się one wyniku chorób lub zaburzeń w funkcjonowaniu naszego organizmu i wymagają zastosowania terapii farmakologicznej. Ich usuwanie jest bardziej skomplikowane i niestety nie zawsze możemy pozbyć się ich całkowicie.

Bardzo ważna jest synergia

W przypadku trudnych przebarwień często warto połączyć kilka rodzajów zabiegów, aby zmaksymalizować efekt, zwłaszcza gdy nie możemy się zdecydować na mocny, jednorazowy zabieg. Często zalecamy pacjentom łączenie terapii leczniczych, np. w trakcie jednej wizyty delikatnego peelingu rozjaśniającego i mezoterapii. Jeśli ktoś boi się złuszczania i igły zawsze możemy u niego wykonać delikatny zabieg Infuzji tlenowej z serii smocza krew, działający rozjaśniająco, który nada skórze gładkości i odświeżenia (niestety nie usunie przebarwień).

Oczywiście, warto zawsze pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji domowej, zwłaszcza tej stosowanej na noc, która jest doskonałym uzupełnieniem kuracji prowadzonej w gabinecie a często zwiększa jej skuteczność.

Następnym razem, pomyśl wcześniej i zapobiegaj

Pamiętajcie o tym, że zanim zdecydujecie się na wykonanie jakiegokolwiek zabiegu, powinniście skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi z Wami szczegółowy wywiad dotyczący Waszego stanu zdrowia i jeśli będzie to możliwe, dobierze odpowiedni dla Was zabieg oraz indywidualnie dostosuje długość zaproponowanej terapii.

A na przyszłość pamiętajcie o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, lepiej jest przecież zapobiegać niż leczyć.

Mgr kosmetolog Barbara Korman