Właściwa pielęgnacja stóp

Stopy to bardzo ważna część naszego ciała, dlatego należy jak najlepiej o nie dbać. Stopy nie mają lekko. Większość czasu nosimy buty, czasem wygodne i właściwe ale bywa i tak, że stopy się w nich „męczą” a nawet deformują.

Tak jak i reszta ciała stopy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, która nie jest wcale czasochłonna tak jak się niektórym wydaje. Najważniejsza jest systematyczność i znajomość kilku podstawowych zasad. Zadbaj o swoje stopy by w czasie letnim bez kompleksów zakładać klapki, czy sandały.

  • Pielęgnacja skóry stóp wymaga systematyczności, dlatego podczas kąpieli używaj tarki by zetrzeć nią zrogowaciały naskórek, ale nie przesadzaj też z nadmiernym ścieraniem. Jeśli masz duży problem z rogowaciejącym naskórkiem korzystaj regularnie raz w miesiącu z pedicure u specjalisty a w domu 1 – 2 razy w tygodniu używaj tarki do stóp. Następnie należy wsmarować kosmetyk, należy to robić codziennie. Kosmetyk dostosowujemy do potrzeb, może być gęsty, tłusty, odżywczy krem, który doskonale je natłuści i nawilży ( powinien zawierać w składzie m.in. szałwie, mięte, rumianek) albo może być silnie zmiękczający ale nie pozostawiający tłustej lepkiej warstwy (najlepiej z dużą zawartością mocznika) lub też z ekstraktami roślinnymi i substancjami działającymi dezynfekująco, odświeżająco.
  • To stopy „noszą” cały ciężar ciała dlatego ważne jest to, by nosić odpowiednie obuwie czyli unikać za ciasnych i za małych butów, również obcasów z wąskim przodem bo stopy po kilku latach takiego noszenia mogą być zdeformowane (halluksy).
  • Jeżeli jest przypadek stóp które nadmiernie się pocą starajmy się nosić buty wykonane z naturalnych materiałów. Przy nadmiernej potliwości przyda się również stosowanie talku czy specjalnych dezodorantów odświeżających.
  • Postaw się odciskom. Powstają one gdy nosimy źle dopasowane obuwie lub tez na wysokim obcasie. Do usunięcia takiego odciska czy modzela najlepiej udać się do specjalisty a w domu możemy zastosować odpowiedni krem żel lub maśćzmiękczającą naskórek. Ważne jest również to by zmienić obuwie na wygodne i nie powodować odtwarzania się odciska.
  • Uważaj w toaletach publicznych czyli np. na basenie gdzie chodzisz w klapkach, by nie dopadła Cię infekcja grzybicza.
  • Nie zapominajmy zadbać o paznokcie u stóp. Zadbane paznokcie są Twoją wizytówką, w szczególności latem lubimy je pokazywać. W miarę możliwości staraj się nakładać odżywkę, która ma na celu odżywić i zregenerować płytkę paznokcia.

Zadbane i zdrowe stopy to dobre samopoczucie, zdrowie i piękny wygląd. Pamiętaj! Tylko kilka minut dziennie, a będziesz czuć się wygodnie, świeżo i pięknie.